2019 Season

Sunday 29th September 2019

END OF 2019 SEASON 

Owing to the commencement of major court improvements the Tyneside 2019 season will terminate on both courts on29th September 2019 and there will be no facility for 'winter play' until the start of the 2020 season in April 2020.

Friday 13th, sATURDAY 14th & sUNDAY 15th September 2019

BOTH COURTS CLOSED FOR 3 DAYS FOR FERTILISER APPLICATION 

Wednessday 11th September 2019

CN AC Handicap Singles KO 

Derek Johnson lost to Andrew Killick 20-26 in the Process Final.

After a restorative lunch he beat Andrew 26-5 in the Overall Final to win the 2019 competition.

Tuesday 10th September 2019

CN AC Handicap Doubles KO 

Terry Vernazza & Alan Thwaite beat Roger Staples & John Fitzpatrick 26-5 in the DRAW-PROCESS final to win the 2019 competition.

Sunday 8th September 2019

CN AC League 

By agreement, due to the Great North Run affecting entry to the Exhibition Park, both Tyneside AC teams travelled to Middlesbrough to play in the final league matches of the season against M'Boro teams.

Tyneside Vickers beat Middlesbrough Endeavour 3-1, becoming the winners of the CN League 2019.

The TCC Vickers team of Terry, Nora and Andrew won both the doubles and singles matches in the morning and the doubles game in the afternoon.  (The Vickers captain, David Millener, was on holiday on this occasion).  The weather was magnificent, warm sunshine all day with very little wind and the lawns were playing very fast.                      
       

A very satisfactory end to league matches this season - WELL DONE TCC VICKERS!

Saturday 7th September 2019

Club Roger Russell GC Tournament 

Six competitors competed in the annual Roger Russell Tournament which was won by Mike Solomon

Friday 6th September 2019

Club AC Handicap Doubles 

Andrew C & Derek J beat Terry V & Liz N +10T (23-13)in the DRAW Final

Andrew & Derek win the competition having won both halves.

Club AC Handicap Singles 

Terry V beat Phil E 26-11 to win the PROCESS Final and now meets David Millener in the competition final.

Friday 30th August 2019

CN AC Handicap Singles

Derek Johnson beat Eric Nixon 26-15 in the Draw Final.  He also meets Andrew Killick (Middlesbrough) in the Process Final.

Tuesday 27th August 2019

Club AC Handicap Doubles KO 

Andrew C & Derek J beat Phil E & Alan T +14T (25-11) in the PROCESS Final

Saturday 24th  August 2019

Club One Ball Championship

     Seven club members contested the trophy for this year's One Ball Championship ranging from low handicap AC players to high handicap GC players.  The format's sophisticated handicapping system enabled a series of closely fought matches even between these two extremes.
     This is evidenced by the fact that in an all-play-all competition three players (Andrew Carpenter, David Millener and Liz Nisbet) finished with four wins from six games, three finished with two wins (May Hall, Brenda Johnson and Derek Johnson) and Terry Vernazza was neatly sandwiched inbetween with three wins.
     Liz Nisbet is the 2019 Club Champion by virtue of beating both David and Andrew in their games to break the tie at the top.
     Our tournament forms part of the national CA One Ball series that culminates in a Finals Day for all the regional winners and the entry fees for which are donated to a charity nominated annually.  This year's beneficary is the Alzheimers Society and the £35 entry fees and £5 from Elspeth Pyman, who couldn't play on the day, will be donated as soon as possible.

Wednesday 21st  August 2019

CN AC Handicap Singles

Derek Johnson (12) beat John Fitzpatrick, Middlesbrough, (14) 26-14
Eric Nixon (8) beat John  Fitzpatrick, Middlesbrough, (14) 26-13

Derek and Eric now meet in the Draw final.  Derek meets Andrew Killick or Terry Vernazza in the Process final.

Saturday 17th August 2019

CN GC League Division 1

Tyneside lost 8½ - 9½ against Durham, the reigning champions.  Durham fielded a weakened team because of various absences but were still 6 handicap points stronger on paper. 

Tyneside:  Peter Lowe (3), Derek Johnson(5), Mike Solomon (6) Dave Okell (10)
Durham:  Nigel Martin (3) Dave Parsons (4), Tony McCann (4), George Cansino (7)

That completes our league programme in Croquet North where we have finished with the "wooden spoon" after defeats in all six matches.

Friday 9th August 2019

Club AC Handicap singles KO 

Terry V beat Andrew C 26-25

David M beat Terry V 22-18t

Thursday 8th August 2019

Club AC Handicap singles KO 

Terry V beat Derek J 26-16

Club AC Advanced League 

Phil E beat Derek W 26-9  (Phil wins the league having won 3 out of 3 matches - see league matrix)

Terry V beat David M 26-11

Wednesday 7th August 2019

CN AC Advanced Singles KO 

In the DRAW final Andrew Killick (M'Boro) beat Phil Errington 26-10

and in the PROCESS final Andrew beat Phil 26-20 and becomes this year's ASKO winner.

Tuesday 6th August 2019

CN AC Doubles KO 

Terry V & Alan T beat Roger Staples & John Fitzpatrick 23-21t

Saturday 3rd August 2019

East Pennine League - Tyneside V Pendle 

In a close fought match at Exhibition Park Tyneside just scraped home the victors with a 4 games to 3 win.

Tyneside team:- Phil Errington, Don Wright, Andrew Carpenter and Nora Burbridge

Pendle team:- Andrew Webb, Paul Dowdall, Ctherine Parnell and Garry Wilson

Saturday 3rd August 2019

CN GC League Division 1

Tyneside lost 6½ - 11½ against Middlesbrough at Albert Park in the match that usually decides who finsihes bottom of Division 1. 

Tyneside:  Derek Johnson(5), Alan Thwaite (9) Brenda Johnson (9) Elspeth Pyman (10)
Durham:  Tony Haddrill (4) Julian Gibson (6), John Fitzpatrick (6), Mike Pinchin (6)

Thursday 1st August 2019

Club AC Handicap Doubles KO 

Andrew C & Derek J beat Phil E & Alan T +5T (25-20)

Wednesday 31st July 2019

Club AC Advanced League 

Derek W beat Terry V 26-5

Tuesday 30th July 2019

Club AC Handicap singles KO 

Phil E beat Peter W 26-18

Monday 29th July 2019

Club AC Handicap singles KO 

Derek J beat Nora B +1t

Thursday 25th July 2019

Club AC Advanced League 

Phil E beat David M 26-2

Tuesday 23rd July 2019

Club AC Handicap Doubles KO 

Phil E & Alan T beat Eric N & Sheila W 26-16

Saturday 20th July 2019

Club AC Doubles KO 

Derek J & Andrew C beat Terry v & Liz N 26-16

Thursday 18th July 2019

CN AC Doubles KO 

Terry V & Alan T beat Phil E & Derek J 23-22t

Tuesday 16th July 2019

Club AC Handicap singles KO 

Phil E beat Eric N 26-22

Monday 15th July 2019

Club AC Doubles KO 

Terry V & Liz N beat Peter W & Nora B +2t

Friday 12th July 2019

CN GC League Division 1

Bamburgh proved much too strong for Tyneside, who managed to field three of their four players with handicaps appropriate for Division 1 for only the second time this year but who were all weaker on paper than any of the Bamburgh team. Tyneside lost 2 - 16.

Tyneside:  Derek Johnson (5), Nora Burbridge (5), Mike Solomon (6) May Hall (9)
Bamburgh:  Jamie Edgar (2) Bill Brook (3), Dave Carney (4), Robin Ashwell (4)

Saturday 29th June 2019

CN GC League Division 1

Tyneside lost 6-12 against Belsay Hall , despite giving them a shock in winning the first three games of the match!

Tyneside:  Peter Lowe (3), Derek Johnson(5), Nora Burbridge (5) Brenda Johnson (9)
Belsay:  Phil Errington (-1) Eric Nixon (2), David Millener (3), David Knowles (6)

Friday 28th June 2019

Club AC Handicap Double KO 

Derek J & Andrew C beat Eric N & Sheila W 26-14

Club AC Handicap singles KO 

Andrew C beat Derek J 26-21t

Sunday 30th June 2019

CN East Pennine League 

Tyneside lost to York 3-4       In the first EPL match of the season Tyneside won both morning handicap singles games giving a 2-1 lead into lunch. However in the afternoon Tyneside only secured one handicap gamewin enabling York a narrow victory.

Tyneside's team was Terry V, David M, Derek J & Andrew C.

Saturday 29th June 2019

CN GC League Division 1 

Tyneside lost to Belsay Hall 6-12

Tuesday 25th June 2019

Club AC Handicap Double KO 

Phil E & Alan T beat Peter W & Nora B 26-17

Monday 24th June 2019

CN AC Handicap singles KO 

David M lost to Nigel Roberts (M'Boro) 15-26

Terry V beat Nigel Roberts (M'Boro) 26-19

Sunday 23rd June 2019

Club GC Level Doubles Competition 

With only 3 couples contesting the GC Doubles title this year the manager, Peter Lowe, arranged an all-play-all format - one 13 point game each, level play.

Andrew Carpenter & Mike Solomon beat Sheila Best & Phil Errington 7-5

Sheila Best & Phil Errington beat Nora Burbridge & Peter Lowe 7-4

Nora Burbridge & Peter Lowe beat Andrew Carpenter & Mike Solomon 7-6

With one win for each pair the winner was decided by the most hoops scored in their two games. Thus Andrew & Mike were declared the winners on 13 hoops, Sheila and Phil second on 12 hoops and in bronze position Nora and Peter on 11 hoops. What could have been closer?

Saturday 22nd June 2019

CN GC Team Tournament @ Bamburgh 

In a field of 7 teams from the CN Federation Tyneside's team came second on 15 points with Bamburgh winning the Alice Fleck this year by one point on 16. In joint 3rd place were Belsay and Edinburgh - both on 14 points. The result was undecided until the 7th and final round of play.                                                                                                                                               Also fielding teams this year were Auckland, Alnmouth and Durham.

Tyneside's team comprised of Alison & Dave Okell, Ian Hunter and Hugh Edgar from Bamburgh .

The majority of the 7 Teams' players and manager Jamie Edgar at the end of the day feeling the effect of a chilly on shore breeze brrrrrr!

Friday 21st June 2019

Club AC singles KO 

David M beat Andrew C 26-13

Thursday 20th June 2019

CN AC Advanced singles KO 

Eric N beat Andrew K (M'Boro) 26-19 (Played at Exhibition Park)

Phil E beat Terry V 26-7

Tuesday 18th June 2019

Club AC Advanced League 

Phil E beat Terry V +4T

Monday 17th June 2019

Club AC Advanced League 

Derek W beat David M 26-13

Club AC singles KO 

Peter W beat David M 26-20

Friday 14th June 2019

Club AC singles KO 

Andrew C beat Peter W. 26-2

CN AC Advanced singles KO 

Derek W lost to Andrew K (M'Boro) 20-26 (Played at Exhibition Park)

Phil E beat Derek W 26-13

Tuesday 11th June 2019

Club AC singles KO 

David M beat Derek W 26-13

Monday 10th June 2019

Club AC Singles KO 

Terry V beat Alan T 26-12

Saturday 8th June 2019

CN GC League Division 1

Tyneside lost 7½ - 10½ against Auckland, at Chilton on a day where itrained non-stop.  

Tyneside:  Derek Johnson (5), Brenda Johnson (9) Sarah Follmann (10), Elspeth Pyman (12)
Durham:  Eugene Brady (3), Carol Brady (3), Catherine Hugill (8), Jean Hattersley (10)

Friday 31st May 2019

Club AC Singles KO 

Andrew C beat Derek W 26-19

Thursday 30th May 2019

CN AC Advanced Singles KO 

Phil E beat Roger S 26-18 (Played @ Middlesbrough)

Club AC Singles KO 

David M beat Eric N. 26-18

Saturday 25th May 2019

CN GC League Division 1

Tyneside opened the season at home against Alnmouth but lost 7½ - 10½.

Tyneside:  Peter Lowe (3), Derek Johnson(5), Nora Burbridge (5) Brenda Johnson (9)
Alnmouth:  Derek Gerrard (3) JohnHowie (4), Ann Doughty (4), Ted Sisterson (5)

Wednesday 22 May 2019

Club AC Singles KO 

David M beat Alan T. 26-11

Monday 20th May 2019

Club AC Singles KO 

Terry V beat Phil E 26-5

Phil E beat Liz N 26-17

Thursday 17th May 2019

CN AC Advanced Singles KO 

Derek W beat Roger S 26-16 (Played at Exhibition Park)

Thursday 16th May 2019

CN AC Doubles KO 

Phil E & Derek J lost to P & B McDermott 22-26 (Played @ Exhibition Park)

Wednesday 15th May 2019

CN AC singles KO & AKO (Draw )

Terry V lost to Dennis S in the CN AC Handicap SKO  12-26 and won against Dennis in the CN AC Adv Singles KO 26-23      (Played at Middlesbrough)

Tuesday 14th May 2019

Secretary's Shield Inter-Club Trophy 

In the first round of the Secretary's Shield competition Tyneside lost to Chester 3-4 (Played @ Pendle)

Monday 13th May 2019

CN AC Doubles KO (Process)

Terry V & Alan T lost to Andrew K & Nigel R 21-26 (Played at Middlesbrough)

Monday 6th May 2019

CN AC Doubles KO (Draw)

In the first TCC Croquet North KO match of the season Terry V & Alan T beat Julian G & Mike A 26 - 10  @ Exhibition Park

Sunday 5th May 2019

Longman Inter-club Trophies - 1st Round

In the first round of the Longman Cup Tyneside beat Pendle & Craven 4 - 3  (Played @ Pendle)

Wednesday 1st May 2019

Mary Rose Inter-club Trophy - 2nd Round

Having had a bye in the first round Tyneside lost to Nottingham 2 - 5  in the second round of the 'Mary Rose'(Played @ York)