ROLL OF HONOUR

ASSOCIATION CROQUET

 

1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
HANDICAP 
SINGLES
Jim Taggart
David Appleton
John Portwood
Gail Curry
John Portwood
Jim Taggart
Derek Trotman
Brian Thompson
Derek Trotman
Brian Kennedy
not contested
Alan Burn
Malcolm O'Connell
Derek Old
John Moore
David Appleton
Derek Watts
Derek Robinson
Nora Burbridge
David Turner
Roger Cotes
Sheila Watts 
Sheila Watts
Jacob Carr
Jacob Carr
David Turner
Peter Wallace
Don Wright
Don Wright
Alison Heywood-Hill
Peter Wallace
Peter Wallace
Terry Vernazza
HANDICAP
DOUBLES
 







Brian Thompson & Brian Kennedy
Brian Kennedy & Don Wright
not contested
not contested
not contested
not contested
not contested
Derek Trotman & Sheila Watts
Brian Kennedy & Derek Watts
John Portwood & Sheila Watts
John Grant & Derek Watts
Margaret Lowe & Derek Watts
Derek Old & Nora Burbridge
Derek Trotman & Nora Burbridge
David Appleton & Alan Thwaite
Derek Watts & Peter Wallace
Peter Wallis & Jacob Carr
Nora Burbridge & Jacob Carr
Sheila Watts & Alice Fleck
Alice Fleck & David Turner
Jacob Carr & Alice Fleck
Sheila Watts & Alison Heywood-Hill
Derek Watts & Colin Green
Derek Watts & Alison Heywood-Hill
Derek Watts & Nora Burbridge
Terry Vernazza & Derek Johnson
ADVANCED
SINGLES






Brian Thompson
not contested
John Portwood
John Portwood
not contested
Alan Burn
Malcolm O'Connell
Alan Burn
Gail Curry
Gail Curry
Gail Curry
Gail Curry
Bruce Rannie
Derek Watts
Derek Watts
Bruce Rannie
Bruce Rannie
Derek Watts
David Appleton
Bruce Rannie
Derek Watts
Don Wright
Derek Watts
Derek Watts
Derek Watts
Derek Watts
Derek Watts
              PROGRESSIVE DOUBLES 
                SENIOR               JUNIOR
2009        D Watts               C Green

CLUB HONOURS

CROQUET ASSOCIATION LONGMAN CUP Winners 1985, 1995
CROQUET ASSOCIATION SECRETARY'S SHIELD Winners 2003
EAST PENNINE LEAGUE Winners 1984, 1985, 1988,1989, 2002, 2004, 2005, 2006  Joint Winners 1986
NORTHERN LEAGUE Winners 1993, 1994, 1995
CROQUET NORTH LEAGUE Winners 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2009
CROQUET ASSOCIATION CENTENARY- CROQUET NORTH INTERCLUB 1997
TYNESIDE QUAICH 2012, 2015

INDIVIDUAL HONOURS

DALDY CUP at Southwick Derek Trotman 1987
PEEL MEMORIALS SILVER CHALLENGE BOWL David Appleton 1987, 
YOUNGER CUP at Hurlingham Brian Thompson 1990
CROQUET ASSOCIATION WOMENS CHAMPION 
Gail Curry 1991, 1992, 1993, 1995, 1996, 2003
CROQUET ASSOCIATION "BARLOW LADIES BOWL"
Gail Curry 1990, 1991, 1992, 1993,1995,1996, 1997, 1998, 2000, 2001
NORTHERN CHAMPIONSHIPS ADVANCED B Class - Brian Thompson 1991
SOUTHPORT B CLASS Gail Curry 1991, 2012
BUSH OPEN - David Appleton 1991
                       Brian Thompson 1993, 1995, 1997
                       Malcolm O'Connell 1994, Gail Curry 1999
SCOTTISH SPRING WEEKEND Bruce Rannie 1991
CROQUET ASSOCIATION MIXED DOUBLES CHAMPIONS Gail Curry (and John Haslam) 1992                                                                                                                             Gail Curry (and James Death) 2001
SCOTTISH MASTERS David Appleton 1992
                                   Malcolm O'Connell 1995
                                   Gail Curry 2001
                                   Bruce Rannie 2004
NEWALL OPEN (New Zealand) David Appleton 1992
NORTH of ENGLAND HANDICAP DOUBLES (The Pidcock Mallets) Betty Shotton & Michael Sandler 1992
                                                                                                           Brian Thompson & Roy Edwards 1994
SCOTTISH CROQUET ASSOCIATION MALMET CUP Bruce Rannie 1993
                                                                                  David Appleton 1998, 2006
TYNESIDE OPEN Brian Thompson 1993
SOUTH WEST ENGLAND CHAMPION Gail Curry 1994
APPLETON TANKARD (Australia) - David Appleton 1994
WOMENS SINGLES CHAMPION (Cheltenham) - Gail Curry 1995, 1996
NORTH of ENGLAND OPEN (B Class) - Brian Thompson 1995
MILNE TROPHY (at Edinburgh) Malcolm O'Connell 1995
GLASGOW OPEN Malcolm O'Connell 1995
                             Bruce Rannie 2002, 2007, 2008
GLENEAGLES SUMMER WEEKEND Brian Kennedy 1995
NORTH of ENGLAND OPEN (A Class) Brian Thompson 1996
CARDWELL CUP at Bowdon Brian Thompson 1996
                                               David Turner 2006
REED CUP at Bowdon Derek Watts 1997
SUMMER HANDICAP at Pendle Derek Watts 1997
CROQUET NORTH HANDICAP SINGLES- John Moore 1998, 1999
                                                                  John Grant 2001
                                                                  Derek Trotman 2003, 2004
CROQUET NORTH HANDICAP DOUBLES Bruce Rannie & John Moore 1998, 2000
                                                                   Derek Trotman & Peter Wallace 2003,
                                                                   Sheila & Derek Watts 2004, 2007
                                                                   Peter Wallace & David Turner 2005, 2006, 2008, 2009
CROQUET NORTH ADVANCED SINGLES  Brian Kennedy 1998,
                                                                  John Moore 2000, 2002
                                                                  Derek Watts 2009, 2015
PEEL MEMORIALS LADIES SILVER BOWL Sheila Watts 1998
                                                                   Gail Curry 2010 
CRAKE VALLEY OPEN Gail Curry 1999
TYNESIDE ADVANCED Gail Curry 1998,1999, 2000
BUSH MIDDLE BISQUERS David Appleton 1999
BUSH SECRETARY TROPHY David Appleton 1999, 2005
KELVINGROVE SUMMER WEEKEND David Appleton 1999
TYNESIDE OVER 50s HANDICAP Derek Watts 1999
BRISTOL B LEVEL Gail Curry 2000, 2001
CUMBRIA CUP at Crake Valley Gail Curry 2000, 2001  
SOUTHPORT MAY HANDICAP Gail Curry 2000, 2001
                                                 David Turner 2003
PEELS MEMORIALS MIXED DOUBLES Gail Curry (& John Wilkinson) 2000,
                                                              Sheila & Derek Watts 2001
CROQUET ASSOCIATION SENIORS HANDICAP Bruce Rannie 2001
SIDMOUTH B LEVEL John Moore 2001
CROQUET ASSOCIATION VETERANS HANDICAP SINGLES Sheila Watts 2003
CROQUET ASSOCIATION VETERANS HANDICAP DOUBLES Derek Trotman & Peter Wallace 2005,
CROQUET ASSOCIATION VETERANS ADVANCED SINGLES Derek Robinson 2003
                                                                                               Derek Watts 2004, 2005
CROQUET ASSOCIATION VETERANS OVER 70s ADVANCED Derek Trotman 2004
YORK HANDICAP David Turner 2004, 2005
CROQUET ASSOCIATION BRITISH OPENDOUBLES CHAMPIONS John Moore (and Samantha Curry) 2004
EDINBURGH OPEN Bruce Rannie 2005, 2006
TYNESIDE MIDWEEK OPEN HANDICAP David Turner 2005
                                                                David Appleton 2007
EDINBURGH PLATE Bruce Rannie 2006
SCOTTISH CROQUET ASSOCIATION CHAIRMAN'S ROSEBOWL David Appleton 2006, 2007
                                                                                                      Bruce Rannie 2008
SCOTTISH CROQUET ASSOCIATION MID BISQUERS David Appleton 2006, 2007
NATIONAL JUNIOR CHAMPION Jacob Carr 2007
PENDLE HANDICAP (Over 10) David Turner 2007
MIDDLESBROUGH ONE BALL Derek Old 2008
                                                David Turner 2010
MIDDLESBROUGH ADVANCED B LEVEL Derek Watts 2010, 2012
PENDLE HANDICAP (Low) David Turner 2010 
CROQUET ASSOCIATION MARGARET WILLIAMS SHORT LAWN Jacob Carr 2011
HEATON SUMMER SINGLES HANDICAP Alison Heywood-Hill 2014

TYNESIDE MIDWEEK HANDICAP

1993 Derek Trotman (Tyneside)
1994 Brian Kennedy (Tyneside)
1995 Brian Kennedy (Tyneside)
1996 Brian Kennedy (Tyneside)
1997 Tony Foster
1998 not contested
1999 Derek Watts (Tyneside)
2000 Derek Robinson (Tyneside)
2001 Peter McDermott (Middlesbrough)
2002 Peter McDermott (Middlesbrough)
2003 Eugene Brady (Middlesbrough)
2004 Eugene Brady (Middlesbrough)
2005 David Turner (Tyneside)
2006 Patrick Swales (Hurlingham)
2007 David Appleton (Tyneside)
2008 Roger Staples (Middlesbrough)
2009 Tony Whateley (Glasgow)
2010 Roger Staples (Middlesbrough)
2011 Patricia Duke-Cox (Nottingham)
2012 Janice Duguid (Edinburgh)
2013 Roger Staples (Middlesbrough)
2014 Roger Staples (Middlesbrough)
2015 Chris Roberts (Phyllis Court)
2016 Bill Humphrey (Golden Square, Australia)

TYNESIDE ADVANCED

1993 John Portwood (Tyneside)
1994 not contested
1995 Jane Shorten (Ireland)
         and John Surgenor (Glasgow)
1996 John Surgenor (Glasgow)
1997 not contested
1998 Gail Curry (Tyneside)
1999 Gail Curry (Tyneside)
2000 Gail Curry (Tyneside)
2001 not contested
2002 David Maugham (Bowdon)
2003 David Maugham (Bowdon)
2004 not contested
2005 Phil Errington (Belsay Hall)
2006 David Maugham (Bowdon)
2007 David Maugham (Bowdon)
2008 David Maugham (Bowdon)
2009 David Maugham (Bowdon)
2010 David Maugham (Bowdon)
2011 David Maugham (Bowdon)
2012 James Hopgood (Meadows)
2013 David Maugham (Bowdon)
2014 David Maugham (Bowdon)
2015 David Maugham (Bowdon)
2016 David Maugham (Bowdon)

GOLF CROQUET

 MENS 
SINGLES
1992 Chuck Ward
ROGER RUSSELL
CUP
1993 Ken Ashusrt
1994 Chuck Ward
1995 Gail Curry
1996 Chuck Ward
1997 Colin McDonald
1998 Colin McDonald
1999 John Moore
2000John Moore
2001 David Turner
2002 John Moore
2003 David Turner
2004 Par Badhan
2005 Par Badhan
2006 Jacob Carr
2007 Jacob Carr
2008 John Moore
2009 Jacob Carr
2010 John Moore
2011 Colin Green
2012 David Turner
2013 Nora Burbridge
2014 John Moore
2015 Derek Old
2016 not contested                           
LADIES 
SINGLES
Sheila Weldon 
IVY COURT
PLAQUE


Chuck Ward
Chuck Ward
Derek Old
Nora Burbridge
Sheila Best
Colin McDonald
Colin McDonald
Nora Burbridge
Bruce Rannie
Nora Burbridge
David Turner
Derek Old
Mark Scott
not contested
not contested
Peter Lowe
Colin Green
Colin Green
Colin Green
Colin McDonald
Mike Solomon
not contested
         DOUBLES



















Jacqui Old & Peter Lowe
Nora Burbridge & Marie Stevens
Sheila Watts & Joan Miller
Ed Riddick & Colin Green
Nora Burbridge & Sheila Best
Nora Burbridge & Joan Miller
Colin Green & Eileen McDonald
Derek Old & Marie Stevens
Derek Old & Phyllis Appleby
HIGH
BISQUERS
      















Jacob Carr
not contested
Colin Green
Alison Heywood-Hill
Mary Harrison
Peter Miller
Ming Lai
not contested
not contested
not contested
not contested 
        HANDICAP SINGLES  
2013   Alison Heywood-Hill 

CLUB HONOURS

CROQUET ASSOCIATION INTER CLUB TROPHY Winners 2000, 2002
CROQUET NORTH LEAGUE Winners 1999, 2001,2002, 2007, 2008, 2012

INDIVIDUAL HONOURS

GOLDEN MALLET Chuck Ward 1993
                              Derek Old 1994
                              John Moore 1997
                              Colin McDonald 1998
NORTH EAST ENGLAND OPEN Chuck Ward 1996
                                                   Derek Watts 1997
MARLAND TROPHY Derek Old 1997
                                Nora Burbridge 2000
CROQUET ASSOCIATION ENGLISH NATIONAL SINGLES (THE ASCOT CUP) Derek Old 1998
CROQUET NORTH SINGLES John Moore 1998
CROQUET NORTH DOUBLES John Moore & Malcolm Gibson 1998
                                                Derek Old & Jacob Carr 2007
                                                Colin Green & Alison Heywood-Hill 2010, 2011
                                                Derek Old & Colin McDonald 2014
CROQUET ASSOCIATION DOUBLES CHAMPIONS Derek Old (and Chris Sheen) 2000
BELGIAN OPEN SINGLES John Moore 2001
ITALIAN OPEN SINGLES John Moore 2002 
LANCASHIRE OPEN SINGLES John Moore 2000, 2002
SCOTTISH SINGLES CHAMPION Bruce Rannie 2003
IRISH OPEN SINGLES John Moore 2004
TOP OF THE TREE TROPHY Derek Old 2004, 2012
IRISH OPEN DOUBLES Jacqui Old (and Brian Harris) 2005
ENGLISH NATIONAL GOLF CROQUET DOUBLES John Moore (with Chris Sheen) 2006
NATIONAL VETERANS CHAMPION Derek Old 2007
ASHBY BOTTLE TOURNAMENT Derek Old 2008
LANCASHIRE OPEN DOUBLES David Turner (& Fergus Thompson) 2008
RIPON ROWELS SINGLES Jacob Carr 2008, 2010, 2012, 2013
CROQUET NORTH OPEN SINGLES David Turner 2011
YORKSHIRE OPEN SINGLES Jacob Carr 2011, 2013
CROQUET ASSOCIATION KATE JONES MEMORIAL CUP Jacob Carr 2011
MIDDLESBROUGH B LEVEL SINGLES Colin Green 2014
CROQUET NORTH HIGH BISQUERS TROPHY May Hall 2015, 2016